Historia szkoły
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu powstało w 1933r. Szkoła była wówczas pierwszą państwową szkoła średnią na terenie miasta i nosiła nazwę „Państwowe Liceum Koedukacyjne”. Pierwszą dyrektorką gimnazjum została mgr Henryka Jakliczowa (1933 -1939r.), a kadrę pedagogiczną stanowili nauczyciele dawnego Seminarium Nauczycielskiego w Zawierciu. Budynek szkoły wybudowany został z dobrowolnego opodatkowania się mieszkańców Zawiercia oraz uzyskanej na ten cel pożyczki państwowej. Budowę szkoły rozpoczęto w 1932r. równocześnie nastąpił wtedy pierwszy nabór uczniów do pierwszego, państwowego gimnazjum w mieście. Szkoła ta liczyła wtedy około 500 uczniów.
Foto. 1

Budynek Państwowego Gimnazjum Koedukacyjnego w Zawierciu w latach 1933-34
(zdjęcie archiwalne)
Pierwszy egzamin wstępny do liceum przeprowadzono w roku 1937r. Po dwóch latach nauki w czerwcu 1939r. odbyła się pierwsza matura. Była to pierwsza matura licealna nowego typu w całej Polsce.
1 września 1939r. wybuchła II wojna światowa. Już następnego dnia Niemcy wkroczyli do Zawiercia. W budynku szkoły ulokowała się niemiecka komenda wojskowa. W listopadzie decyzją władz okupacyjnych zamknięte zostały wszystkie szkoły na terenie miasta. Miejscowe grono nauczycielskie pomimo represji nie zrezygnowało jednak ze swoich obowiązków i masowo nauczało młodzież na tajnych kompletach. Oficjalnie szkoła wznowiła swą działalność dopiero po zakończeniu wojny w pierwszych dniach lutego 1945r., a zarząd nad nią przejął mgr Antoni Bieżanek (1945 – 1947r.), a następnie dr Maria Gałyńska (1947 – 1948r.)
W związku z koncepcją Ministerstwa Oświaty i Wychowania, łączenia szkół ogólnokształcących ze szkołami podstawowymi w jedenastolatki, w 1948r. placówka została przekształcona w „Szkołę Ogólnokształcącą Męską Stopnia Podstawowego i Licealnego”. Miała ona swą siedzibę w budynku przy ulicy Niedziałkowskiego, wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 2. Do matury przystąpiły wówczas pierwsze roczniki powojennych uczniów. W tym czasie kierownictwo nad placówką przejął mgr Stanisław Ignacy Rączka (1948 – 1950r.)
Foto. 2

Budynek przy ul. Niedziałkowskiego,
gdzie nasze liceum wraz ze Szkoła Podstawową nr 2 miały swą wspólną siedzibę
W 1951r. władze oświatowe Zawiercia, widząc kłopoty bazowe placówki, przeniosły ją do nowo wybudowanego budynku Szkoły Podstawowej Nr 3 przy ulicy Wojska Polskiego, gdzie swą siedzibę ma do dziś i nadały jej nazwę: „Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące w Zawierciu”.
Foto. 3

Budynek I LO im. S. Żeromskiego w Zawierciu –
wygląd siedziby szkoły w latach 60-tych XX wieku ( fotografia archiwalna)
Od 1 lutego 1950r. funkcję dyrektora objął nauczyciel fizyki, Stefan Kluz i pełnił to stanowisko przez 25 lat (do 1975r.). Pod jego kierownictwem praca dydaktyczna i wychowawcza nabrała sprężystości. Wzrosła dyscyplina, szkoła zaczęła osiągać coraz lepsze wyniki nauczania oraz wzrósł jej autorytet w środowisku.9 2 listopada 1961r. szkoła otrzymała imię i odtąd nosi oficjalną nazwę: I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu. Wtedy też nastąpiło całkowite rozdzielenie szkoły średniej od podstawowej. Następne lata działalności placówki to postępujący rozwój bazy dydaktycznej i lokalowej. Powstały nowe klasopracownie przedmiotowe, utworzone zostały pierwsze klasy o profilu: matematyczno-fizycznym. Młodzież zaczęła osiągać coraz lepsze wyniki w nauce. Pojawili się pierwsi olimpijczycy, którzy startowali w olimpiadach na szczeblu centralnym. W roku szkolnym 1965/1966 szkoła zajęła III miejsce w województwie katowickim pod względem nauczania. Dzięki eksperymentowi o poszerzeniu programów nauczania z matematyki, fizyki i biologii, coraz więcej uczniów otrzymywało indeksy uczelni wyższych. W latach sześćdziesiątych 60% uczniów tej placówki zostało studentami takich uczelni (ówczesna średnia krajowa wynosiła wtedy 40%).
Szczególnie dobre wyniki uczniowie tej szkoły zaczęli osiągać w różnych dyscyplinach sportowych, szczególnie takich jak: piłka nożna, piłka siatkowa, piłka koszykowa. To pierwsze miejsca w województwie w grach zespołowych spowodowały, że w 1958r. decyzją Szkolnego Związku Sportowego w Katowicach został utworzony w Zawierciu „Międzyszkolny Klub Sportowy”. Działanie to przyczyniło się do sukcesów uczniów w olimpiadach centralnych w piłce siatkowej chłopców i dziewcząt. W 1964r. i 1965r. męska drużyna siatkarzy zdobyła dwukrotnie „ Mistrzostwo Polski Szkół Średnich ” w kategorii młodzików. Siatkarki liceum natomiast, trzykrotnie uczestniczyły w półfinale Mistrzostw Polski.
W latach 70-tych do szkół wkroczył wyż demograficzny. W 1970r. szkoła liczyła 588 uczniów, ale ilość przyjmowanych uczniów na przestrzeni lat ciągle się zwiększała. Stan ten wymusił na zarządzających placówką dobudowę nowych pomieszczeń lekcyjnych, aby w ten sposób uniknąć dwuzmianowego nauczania. Dlatego w tym czasie rozpoczęto nadbudowę III piętra budynku szkolnego.
W 1975r dyrektorem szkoły został mgr Piotr Grzyb i pełnił to stanowisko do 1991r. To pod jego kierownictwem nastąpiła duża modernizacja szkoły, przystosowująca placówkę do potrzeb kształcenia XX wieku. Kadrę stanowili wtedy nauczyciele z wykształceniem magisterskim i doktoranckim, którzy nieustannie podnosili swoje kwalifikacje zawodowe.
Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było połączenie jej 1 września 1978r. z Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących i utworzenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
W roku 1977 liceum zajęło I miejsce w województwie w konkursie „Klubu Otwartych Szkół”. W okresie od 1978 do 1993 czternastu uczniów szkoły odniosło sukces w olimpiadach przedmiotowych na szczeblu centralnym. W tym czasie dwukrotnie nagrodzeni zostali uczniowie za najlepsze prace maturalne w Polsce.
Ówczesna młodzież chętnie uczestniczyła w życiu szkoły. Uczniowie prowadzili szkolny radiowęzeł, wydawali swoją gazetkę pt. ”Radek”. Przez 12 lat istniał w szkole zespół artystyczny, prężnie działała organizacja harcerska. Młodzież skupiona w V Szczepie „Orle Gniazdo” uczestniczyła w harcerskiej akcji „Zamonit”, oraz siedmiokrotnie w Harcerskiej Operacji „Bieszczady 40”. Przez okres 17 lat organizowane były obozy narciarskie w Zwardoniu, uczniowie uczestniczyli w licznych rajdach jurajskich oraz wyjeżdżali na wycieczki krajoznawcze i narciarskie. Często organizowane były wyjazdy do teatru i wyjścia do kina.
W 1991r., siódmym z kolei dyrektorem szkoły, został mgr Krystian Łojewski (1991 – 1996r.18), nauczyciel matematyki. Jego kadencja przypada na bardzo trudny okres transformacji politycznych i gospodarczych w kraju. W tym czasie przeprowadzano reformę systemu oświaty i przygotowywano młodzież do nowej matury. Większy nacisk położony został na naukę języków zachodnich oraz kształcenie informatyczne. Odpowiadając na zapotrzebowanie młodzieży, do programu nauczania zostały wprowadzone dwa zachodnie języki obce. Szkoła uczestniczyła w programie testowania nowych podręczników na zlecenie Cambridge University New York. W czasie, gdy o powodzeniu i sukcesach w życiu decyduje, głęboka wiedza i umiejętności, szkoła poszukiwała nowych, efektywnych metod kształcenia. Zatrudniono wtedy dodatkowo, jako nauczycielkę języka angielskiego amerykańską wolontariuszkę. Nawiązano współpracę ze szkołą Carl Friedrich - Gauss w Hockenheim w Niemczech i Ebensee w Austrii i zapoczątkowano tzw. „wymiany młodzieży”. Całkowitej modernizacji uległ system administracyjny szkoły, przechodząc na komputeryzację zarządzania. W roku szkolnym 1992/93, dwoje uczniów uczestniczyło w Olimpiadach Centralnych.
1 września 1996r dyrektorem liceum został nauczyciel historii, dr Lech Młodziński i funkcję tę pełni do dzisiaj. Od tego czasu datuje się nawiązanie ścisłej współpracy ze szkołami wyższymi. Powstała wtedy możliwość połączenia egzaminu maturalnego z egzaminem wstępnym na AGH w Krakowie i Politechnikę Śląską. Uczniowie licznie uczestniczyli w tym czasie w wykładach z nauczycielami akademickimi.
W czynie społecznym i przy współudziale licznych sponsorów, wybudowany został w 1998r. na podwórku szkolnym stadion lekkoatletyczny z 200m bieżnią szutrową i trawiastym boiskiem. W 2003 r. w ramach projektu MENiS szkoła otrzymała nową pracownię internetową oraz zainstalowała jako pierwsza w środowisku modem, dzięki któremu mogła korzystać z zasobów Internetu oraz stworzyć internetową stronę szkoły.
Wszystkie innowacyjne poczynania dyrekcji szkoły przyniosły efekty w postaci coraz lepszych wyników w nauce młodzieży liceum. W latach 1998-2003 pięciu uczniów otrzymało stypendium Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia w nauce. Począwszy od 1993r dwunastu uczniów zostało laureatami centralnych olimpiad przedmiotowych, a w 2007r Anna Kornakiewicz zajęła III miejsce w Polsce w Olimpiadzie Biologicznej. W tym samym roku uczennica zdobyła brązowy medal na XVIII Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Kanadzie. Za wymienione osiągnięcia otrzymała Stypendium od Prezesa Rady Ministrów, Stypendium Ministerstwa Edukacji, Stypendium Wojewody Śląskiego i Nagrodę Prezydenta Miasta Warszawy. Wśród uczniów znalazła się też liczna grupa uczestników olimpiad II i III stopnia różnych konkursów przedmiotowych.
W tym czasie szkoła przystąpiła również do współpracy z domami dziecka, od wielu lat aktywnie uczestniczy w ogólnopolskiej akcji: „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” oraz stała się współtwórcą akcji o ogólnopolskim zasięgu: „Z Jury w góry”, która promuje atrakcje Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz turystykę górską.
Opracowanie: Grzegorz Sierka, na podstawie autorskiej pracy licencjackiej pt.: „Wpływ działalności sportowej na promocję jednostek edukacyjnych na przykładzie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu”. Częstochowa, maj 2009
Liczby, które potwierdzają skuteczność naszego nauczania.
Edukacja
Liczby
nauczycieli
uczniów
rok założenia liceum
Szkoła, która
daje więcej
To miejsce, w którym edukacja wykracza poza program nauczania. Rozwijamy pasje, uczymy samodzielności i budujemy kompetencje potrzebne w świecie, który ciągle się zmienia. Żeromski to szkoła, która przygotowuje nie tylko do matury, ale do odpowiedzialnego wejścia w dorosłość. Tworzymy środowisko, w którym młodzi ludzie uczą się odwagi, współpracy i pewności siebie.